RK73H1ETTP2703F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP2703F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 270K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
270kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Power Rating :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Length :
1mm
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
50V
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Series :
RK73H
Height :
400μm
Military Standard :
Not
Depth :
500μm
Termination :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73H1ETTP2703F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP2703F
RK73H Series, Thick Film, 270kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C