RK73H1ETTP2490F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP2490F
Description
RES 249 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Width :
500μm
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Resistance :
249Ohms
Voltage - Rated :
50V
Length :
1mm
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
400μm
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RK73H1ETTP2490F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP2490F
RK73H Series, Thick Film, 249Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C