RK73H1ETTP2433D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP2433D
Description
RES 243K OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
243kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RK73H1ETTP2433D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP2433D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 243kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C