RK73H1ETTP18R2D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP18R2D
Description
RES 18.2 OHM 0.5% 1/10W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
18.2Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RK73H1ETTP18R2D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP18R2D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 18.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C