RK73H1ETTP17R4D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP17R4D
Description
RES 17.4 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
17.4Ohm
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Datasheets
RK73H1ETTP17R4D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP17R4D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 17.4Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C