RK73H1ETTP1783F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1783F
Description
RES 178K OHM 1% 1/10W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
63mW
Height :
400μm
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Published :
2015
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
178kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
0402
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RK73H1ETTP1783F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1783F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 178kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C