RK73H1ETTP1783D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1783D
Description
RES 178K OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
178kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RK73H
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73H1ETTP1783D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1783D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 178kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C