RK73H1ETTP1743F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1743F
Description
RES 174K OHM 1% 1/10W 0402
Thick Film
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
RK73H
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Height :
400μm
Resistance :
174kOhm
Depth :
500μm
8 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C