RK73H1ETTP1740D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1740D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 174 OHM 0.5% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
174Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
RK73H
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RK73H1ETTP1740D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1740D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 174Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C