RK73H1ETTP1620D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1620D
Description
RES 162 OHM 0.5% 1/10W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
75V
RK73H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
162Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RK73H1ETTP1620D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1620D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 162Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C