RK73H1ETTP15R8D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP15R8D
Description
RES 15.8 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RK73H
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
15.8Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm