RK73H1ETTP1543F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1543F
Description
RES 154K OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
400μm
Tolerance :
±1%
Depth :
500μm
Military Standard :
Not
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
154kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RK73H1ETTP1543F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1543F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 154kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C