RK73H1ETTP1541F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1541F
Description
RES 1.54K OHM 1% 1/10W 0402
Stock
378
In Stock :
378
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
400μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
1005
Resistance :
1.54kohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Depth :
500μm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RK73H1ETTP1541F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1541F
FIXED RESISTOR RK73H Series, Thick Film, 1.54kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C