RK73H1ETTP1540D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1540D
Description
RES 154 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Working Voltage :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.5%
Series :
RK73H
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
154Ohm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm