RK73H1ETTP1213D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1213D
Description
RES 121K OHM 0.5% 1/10W 0402
RK73H
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
121kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73H1ETTP1213D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1213D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 121kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C