RK73H1ETTP10R5F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP10R5F
Description
RES 10.5 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
400μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
10.5Ohm
Depth :
500μm
Tolerance :
±1%
Series :
RK73H
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Datasheets
RK73H1ETTP10R5F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP10R5F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 10.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C