RK73H1ETTP1001D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP1001D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 0.5% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
1kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Series :
RK73H
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RK73H1ETTP1001D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP1001D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C