RK73H1ERTTP2261F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ERTTP2261F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.26K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
2.26 kOhms
Failure Rate :
Height :
0.35 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Voltage Rating :
50 V
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
0.5 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Series :
RK73-RT
Subcategory :
Resistors
KOA Speer
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Technology :
Thick Film
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Base Product Number :
RK73H1E
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Product :
Thick Film Resistors SMD
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±1%
Packaging :
MouseReel
Qualification :
AEC-Q200
Length :
1 mm
Brand :
KOA Speer
Application :
Automotive Grade
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RK73H1ERTTP2261F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ERTTP2261F
RK73-RT Series, Thick Film, 2.26 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C