RK73G1JTTD86R6F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD86R6F
Description
RES 86.6 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
86.6Ohm
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RK73G
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Datasheets
RK73G1JTTD86R6F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD86R6F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 86.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C