RK73G1JTTD68R1F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD68R1F
Description
RES 68.1 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
75V
Resistance :
68.1Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RK73G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RK73G1JTTD68R1F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD68R1F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 68.1Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C