RK73G1JTTD6811F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD6811F
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 6.81K OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
High Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Working Voltage :
75V
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
6.81kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73G1JTTD6811F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD6811F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 6.81kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C