RK73G1JTTD5490F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD5490F
Description
RES 549 OHM 1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
549Ohm
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RK73G
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Datasheets
RK73G1JTTD5490F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD5490F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 549Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C