RK73G1JTTD5111D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73G1JTTD5111D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.11K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.11kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
High Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RK73G
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RK73G1JTTD5111D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD5111D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 5.11kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C