RK73G1JTTD3400F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD3400F
Description
RES 340 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Resistance :
340Ohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
RK73G1JTTD3400F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD3400F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 340Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C