RK73G1JTTD2492F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD2492F
Description
RES 24.9K OHM 1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
8 Weeks
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
RK73G
Working Voltage :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Resistance :
24.9kohm
Datasheets
RK73G1JTTD2492F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD2492F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 24.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C