RK73G1JTTD2431F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73G1JTTD2431F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.43K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Working Voltage :
75V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Series :
RK73G
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
2.43kOhm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73G1JTTD2431F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD2431F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 2.43kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C