RK73G1JTTD2321F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73G1JTTD2321F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.32K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
High Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±1%
Series :
RK73G
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Composition :
Thick Film
Resistance :
2.32kOhm
Datasheets
RK73G1JTTD2321F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD2321F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 2.32kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C