RK73G1JTTD19R6F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD19R6F
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 19.6 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
19.6Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73G1JTTD19R6F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD19R6F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 19.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C