RK73G1JTTD1241F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD1241F
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.24K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.24kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Working Voltage :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73G1JTTD1241F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD1241F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 1.24kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C