RK73G1JTTD10R5F
Mfr.Part #
RK73G1JTTD10R5F
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 10.5 OHM 1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Working Voltage :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
10.5Ohm
Additional Feature :
High Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Thick Film
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73G1JTTD10R5F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD10R5F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 10.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C