RK73G1HTTC2202D
Mfr.Part #
RK73G1HTTC2202D
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES 22K OHM 0.5% 1/20W 0201
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Resistance :
22kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Series :
RK73G
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, PRESSED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RK73G1HTTC2202D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1HTTC2202D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 22kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~155°C