RK73G1ETTP9760D
Mfr.Part #
RK73G1ETTP9760D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 976 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
976Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Thick Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73G
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Factory Lead Time :
9 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RK73G1ETTP9760D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP9760D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 976Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C