RK73G1ETTP7681F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP7681F
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 7.68K OHM 1% 1/10W 0402
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
RK73G
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
7.68kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73G1ETTP7681F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP7681F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 7.68kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C