RK73G1ETTP7502D
Mfr.Part #
RK73G1ETTP7502D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 75K OHM 0.5% 1/10W 0402
Resistance :
75kOhm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RK73G
Working Voltage :
50V