RK73G1ETTP6801F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP6801F
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 6.8K OHM 1% 1/10W 0402
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
High Precision
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Resistance :
6.8kOhm
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RK73G1ETTP6801F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP6801F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 6.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C