RK73G1ETTP62R0F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP62R0F
Description
RES 62 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±1%
Resistance :
62Ohm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73G1ETTP62R0F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP62R0F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 62Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C