RK73G1ETTP6203F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP6203F
Description
RES 620K OHM 1% 1/10W 0402
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
620kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RK73G1ETTP6203F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP6203F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 620kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C