RK73G1ETTP56R2F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP56R2F
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/10W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
56.2Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W