RK73G1ETTP3903D
Mfr.Part #
RK73G1ETTP3903D
Description
RES 390K OHM 0.5% 1/10W 0402
Factory Lead Time :
9 Weeks
RK73G
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
390kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
50V
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RK73G1ETTP3903D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP3903D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 390kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C