RK73G1ETTP3162D
Mfr.Part #
RK73G1ETTP3162D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 31.6K OHM 0.5% 1/10W 0402
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Series :
RK73G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
31.6kOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C