RK73G1ETTP2740F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73G1ETTP2740F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 274 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RK73G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
274Ohm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Additional Feature :
High Precision
Datasheets
RK73G1ETTP2740F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP2740F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 274Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C