RK73G1ETTP2610D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73G1ETTP2610D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 261 OHM 0.5% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
261Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Series :
RK73G
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RK73G1ETTP2610D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP2610D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 261Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C