RK73G1ETTP22R6D
Mfr.Part #
RK73G1ETTP22R6D
Description
RES 22.6 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
22.6Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thick Film
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RK73G
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RK73G1ETTP22R6D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP22R6D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 22.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C