RK73G1ETTP1600F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP1600F
Description
RES 160 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
High Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance :
160Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C