RK73G1ETTP15R0F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP15R0F
Description
RES 15 OHM 1% 1/10W 0402
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
15Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Depth :
500μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
High Precision
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Datasheets
RK73G1ETTP15R0F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP15R0F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 15Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C