RK73G1ETTP1500F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP1500F
Description
RES 150 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
High Precision
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
150Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RK73G
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Datasheets
RK73G1ETTP1500F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP1500F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 150Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C