RK73G1ETTP1372F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP1372F
Description
RES 13.7K OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
13.7kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W