RK73G1ETTP1182F
Mfr.Part #
RK73G1ETTP1182F
Description
RES 11.8K OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
8 Weeks
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
11.8kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73G1ETTP1182F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP1182F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 11.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C