RK73G1ETTP1180F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73G1ETTP1180F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 118 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RK73G
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Resistance :
118Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Datasheets
RK73G1ETTP1180F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP1180F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73G Series, Thick Film, 118Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C