RK73B3ATTE275G
Mfr.Part #
RK73B3ATTE275G
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 2.7M OHM 2% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
2.7MOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±2%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73B
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RK73B3ATTE275G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B3ATTE275G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 2.7MOhm, 1W, ±2%, -55°C~155°C